Aktualności

Drukuj

13.05.2015 Ceny gazu przed arbitrażem w Sztokholmie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA skierowało do spółek OAO Gazprom i OOO Gazprom Export wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Przedmiotem sporu jest zmiana warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z dnia 25 września 1996 r.

Skierowanie do Gazpromu wezwania na arbitraż rozpoczyna przewidzianą Kontraktem procedurę arbitrażową. Wskazanie wartości przedmiotu sporu oraz terminu zakończenia sporu nie jest możliwe na obecnym etapie.

„Negocjacje prowadzone w formule sześciomiesięcznego okna negocjacyjnego określonego w umowie z Gazpromem nie dały w pełni  satysfakcjonujących  efektów, dlatego zarząd PGNiG podjął decyzję o przekazaniu sprawy do Trybunału Arbitrażowego.  Wejście na drogę arbitrażu jest jedną z procedur przewidzianych w  kontrakcie. Skierowanie sprawy do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy nie oznacza,  że spółka  nie jest nadal otwarta na dialog ze swoim partnerem biznesowym.  PGNiG jest gotowe na zawarcie  porozumienia, które zagwarantuje spółce i jej klientom korzystną, osadzoną w realiach rynkowych cenę” - mówi Mariusz Zawisza, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Spółka uzyskała podstawy do rozpoczęcia postępowania arbitrażowego na początku maja br. w związku z upływem okresu sześciu miesięcy od daty wniosku o renegocjację warunków cenowych Kontraktu.

Przekazanie sporu do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów na poziomie handlowym i polubownego porozumienia z dostawcą. Działania podejmowane przez PGNiG mają na celu dostosowanie Kontraktu do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

 

Dorota Gajewska

Rzecznik Prasowy PGNiG SA

Powrót